001 - Владимир Димитров - Майстора
Последвай ни в
Роден посред зимата на 1882 г., само 4 години след създаването на Третата българска държава, Владимир пораства и се формира като творец при особено турболентен за българската история период.
Слушай епизода:
Днес разказът за един от най-популярните ни худжници е всъщност история за едно тихо и скромно на вид момче, родено в семейство на бежанци. Същото това момче, обаче, расте във времена на войни, въстания и смяна на политически режими. По случайност се запалва по рисуване и решава, че живописта е неговото нещо в живота.
Този прочит прави историята за Майстора много по-близка до всеки от нас. История, в която можем да намерим искра, която да запали нова идея за проект или да освети пътя, когато се загубим в творческия процес.
💭 Каквото и да си вземеш от разказа ще се радваме да го чуем. Сподели го с нас в Instagram или Facebook или ни пиши на 📧 hello@contours.bg. Приятно слушане!
Специални благодарности към екипа на Книгомания за предоставения аудио откъс с Иво Милев, писател, продуцент и автор на книгата "Владимир Димитров - Майстора. Биография. Книгомания, 2022".
Архивните звукозаписи с гласа на Владимир Димитров-Майстора са предоставени от Архивен Фонд на БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО РАДИО.
Сезон първи от аудио поредицата се реализира със съдействието на Alike и ProCasters и с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Дебюти”.
ГАЛЕРИЯ
〰️
ГАЛЕРИЯ 〰️
ФРОЛОШ
Нос “Фролош” е скалист морски нос от северната страна на входа в залива Галата, остров Анвер, Антарктически полуостров, с координати: 64°18′45″ ю. ш. 63°09′10″ з.д.
Споменатото село Фролош се намира в живописен планински район край Кюстендил. То е родното място на Майстора.
АВТОПОРТРЕТИ
Автопортретът на Майстора от 1890-те години, за който се предполага, че е рисуван по снимка.
Снимка: Бояна Стоилова, личен архив
Автопортрет на фона на брезова гора в Кюстендил. Предполага се, че е правен към 1922 г. Картината е изложена в Националната галерия в София.
Откриваш ли още грешки извън споменатите в епизода?
Сподели ги с нас в Instagram или Facebook или ни пиши на hello@contours.bg.
Снимка: Бояна Стоилова, личен архив
Част от автопортретите му може да видиш в Национална галерия - София, както и в Художествената галерия в Кюстендил.
ПЪТУВАНИЯ
След края на Първата световна война, Майстора пътува активно из Европа. За сравнително кратък период от време посещава Рим, Цариград, Прага, Париж, Лондон и Мюнхен. Стига отвъд океана и живее няколко месеца в Ню Йорк, САЩ.
“Обичах изкуството и никога не съм вервал, че без него бих бил годен за друго. Може много да съм грешил в тоя път, но – бех щастлив.”




ШИШКОВЦИ
Село Шишковци се намира в Кюстендилската котловина, на около 15 минути разстояние с кола от Кюстендил и на около час от родния му Фролош. Местността се свързва с “овощните градини на България”, с мек и топъл климат, изобилие от слънчеви дни, ранна пролет и есен, която се задържа до ноември.
Завръщайки се там, където е израснал, Майстора се отдава на живописта и каузата да създаде картини в характерен национален дух и разпознаваем почерк.
Източници
“Българският соцреализъм 1956, 1968, 1989. Норма и криза в литературата на НРБ” с автор Пламен Дойнов. Издание на Институт за изследване на близкото минало и Издателство „Сиела“ (благодарности към Димитър Димов от Института за изследване на близкото минало)
“История на българското изобразително изкуство” с автор Кирил Кръстев. Издателство: Лист, 2021 г.
Образът на Майстора, сп. Култура
Владимир Димитров – Майстора: „За да сме добре, трябва да сме по-щедри един към друг“ (БНР)